Medzi obľúbené outdoorové aktivity patrí jednoznačne aj treking.  Netreba na trekking zabudnúť ani počas jesenného či zimného obdobia. Dnešné fitnescentrá sú novodobou technikou pri získavaní vysnenej postavy. Aj napriek tomu sa nemôžu zrovnávať s poriadnou svalovou horúčkou po turistike. Treking je známy ako kráľovská disciplína turistiky. Poďme si ju teda trocha priblížiť.

Vznik trekingu

Pôvod trekingu siaha až do ďalekých Himaláji, kde si organizátori horolezeckých expedícií uvedomili, že cesty k základným táborom sa tiahnu cez pekné časti krajiny. V týchto oblastiach však nie sú nutné žiadne skúsenosti s prežitím v extrémnych podmienkach, ale ani len horolezecké skúsenosti. Okrem toho, keďže boli tieto údolia obývané, môžu Vám tu domorodci, zabezpečiť stravu aj ubytovanie.

trekking vznik shox termo ponozky

Prečo „treking“ ?

Názov treking vznikol z anglického výrazu trekking, ktorý sa udomácnil aj u nás. Dal by sa preložiť ako putovanie resp. v staršej turistickej terminológií sa hovorilo diaľkové pochody. Ďalšie voľné preklady trekingu sú napríklad dobrodružstva cesta, dlhá cesta alebo namáhavá cesta. Všetky preklady k turistike pasujú, avšak slovíčko putovanie je najvýstižnejšie. Pri pochôdzkach po krajine, kde mnoho ľudí nechodí a ste ďaleko od civilizácie, ste skôr pútnikom ako turistom. Pojem treking je stále známejší a používanejší aj napriek tomu, že v angličtine sa už moc nepoužíva na vyjadrenie jeho pôvodného významu. Ide o celkom špecifický pojem vyjadrujúci niekoľko dňové až niekoľko týždňové potúlky po odľahlých oblastiach s cieľom spoznať krajinu.

Čo je to ten treking?

Ako sme si už naznačili, ide o pešiu turistiku, avšak nie je to sranda. Nejde o žiadnu oddychovú prechádzku, potrebujete ako fyzické tak aj psychické odhodlanie. Spočiatku pri začiatkoch a prvých trekingových potúlkach , ide „iba“ o niekoľko hodinové túry, zväčša horským terénom. Pre organizmus je treking veľmi náročným športom. Zväčša sa tento peší presun na dlhé vzdialenosti odohráva v spomínanom horskom prostredí. Je to časovo náročná a intenzívna činnosť, spojená s poznávaním krajiny, kultúry aj ľudí. Treking sa však odohráva aj v púšti, pralese, divočine či na morskom pobreží a to až niekoľko dní, týždňov, niekedy až mesiacov.

co je trekking shox

Príprava na treking

Na treking je potrebné sa pripraviť nie len ohľadne fyzickej a psychickej odhodlanosti. Zo zdravotného hľadiska nezabudnite na povinné očkovania. Pri návštevách napríklad pralesa to bude isto vhodné. Následne si naplánujte cestu. Obstarajte si mapy, zostavte trasyzistite dostupnosť dopravy. Nezabúdajte na horách na zásady aklimatizácie. Medzi tieto zásady patrí napríklad rýchlosť chôdze. Pri stúpaní sa nikam neponáhľajte a nestúpajte príliš rýchlo. Doprajte si taktiež dostatočný odpočinok a hlavne, zaistite dostatočný prísun tekutín.

Čo Vám dá treking?

Vďaka trekingu nadobudnete okrem fyzickej a psychickej vytrvalosti aj ďalšie schopnosti:

  • Schopnosť pracovať s buzolou
  • Zvládanie dlhodobej záťaže
  • Skvelá orientácia s mapou či bez nej
  • Vnímanie všeobecného nebezpečenstva
  • Umenie plánovať čas a trasu

Vybavenie na treking

Chystáte sa konečne na trekingovú túru, avšak neviete čo si so sebou zobrať? Balíte batoh len tak intuitívne? Povecme si teda čo nesmie vo Vašom batohu chýbať. K trekingu sa používajú špeciálne duralové teleskopické palice. Tie okrem zvýšenia stability chránia Vaše zdravie. Záťaž rozdeľujú  rovnomerne na celý pohybový systém tela. Na väčšinu môžete upevniť aj fotoaparát alebo kompas. Ochrániť treba hlavne chodidlá, ktoré sú najviac namáhané. Kvalitná obuv síce nie je najlacnejšia, ale každý Vám povie, že správne topánky sú základ a netreba na nich šetriť. Pridajte k tomu kvalitné trekingové ponožky a nemusíte sa o svoje chodidlá báť.

Kam na treking?

Himaláje sú veľmi pekným miestom a pre treking aj veľmi populárne. Trekingové zájazdy sa často konajú napríklad aj v Tibete, Južnej Amerike alebo Pakistane. U nás sú populárnymi napríklad Nízke Tatry, Západne Tatry, Veľké Fatry či Krkonoš.

Najnovšie Články, Novinky a Tipy

Čo je to treking?

Medzi obľúbené outdoorové aktivity patrí jednoznačne aj treking.  Netreba na trekking zabudnúť ani počas jesenného či zimného obdobia....
Čítať viac

NajČítanejšie Články, novinky a tipy

Čo je to treking?

Čo je to treking?

Medzi obľúbené outdoorové aktivity patrí jednoznačne aj treking.  Netreba na trekking zabudnúť ani počas jesenného či zimného obdobia. Dnešné fitnescentrá sú novodobou technikou pri získavaní vysnenej ...
Čítať viac
100% bavlna - mýtus o ponožkách

100% bavlna – mýtus o ponožkách

Mali by sme si vždy na etiketách ponožiek pozerať či majú 100% obsah bavlny? Zákazníci si v obchodoch zvyčajne pýtajú ponožky so 100% bavlnou mysliac ...
Čítať viac
Túra z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso

Túra z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso

Výlet z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso je veľmi obľúbená destinácia vo Vysokých Tatrách. Ak sa chcete dostať hore máte dve možnosti. Môžete sa vyviesť ...
Čítať viac